Ako prísť nachystaný na odber krvi na všeobecnú ambulanciu?

Nie zriedka sa nám stane, že pacienti, ktorí k nám ráno prídu na odbery, sa doma vôbec nenapijú vody v obave, že majú byť bez jedla aj bez vody…

Práve naopak, dostatočná hydratácia jednak 24 hodín pred odberom, ale najmä ráno v deň odberu, je úspešným predpokladom rýchleho a bezbolestného odberu.

 

Povedzme si nejaké odporúčania, ktoré môžu dopomôcť k spoľahlivým výsledkom a kvalitnému odberu:

 

 

Pre čo najpresnejšie výsledky krvného rozboru je dôležité sa už deň pred samotným odberom vyhnúť športovým aktivitám a iným fyzicky namáhavým činnostiam. Krátky strečing bude mať na namerané hodnoty minimálny vplyv, polmaratón ale radšej odložte na inokedy. Tiež si dajte pozor na zvýšenú aktivitu tesne pred príchodom do ordinácie. Ak ste napríklad dobiehali autobus, sadnite si aspoň na päť minút v čakárni a v kľude sa vydýchajte.

Čo sa týka jedla, deň pred odberom je vhodné po štvrtej hodine popoludní konzumovať iba ľahkú stravu a obmedziť prísun niektorých potravín. Na večeru určite nejesť vyprážané ťažké jedlá, čokoládu, orechy a nepiť alkoholické nápoje. Ráno pred odberom vôbec nejedzte. Jedlo môže v prvom rade skresliť hodnoty cholesterolu a cukru v krvi, vplyv má ale aj na množstvo ďalších vecí. Pojem nalačno stále pre mnoho ľudí znamená nejesť a nepiť, príjem tekutín je ale pred odberom žiaduci, ráno je dobré vypiť aspoň štvrť litra vody alebo nesladeného čaju. Vynechajte kávu, mlieko (je potravina), silný čaj a alkohol.

Deň pred odberom je vhodné čo najviac obmedziť fajčenie, ráno pred odberom potom nefajčite vôbec. Vplyvom nikotínu sa totiž zvyšuje tvorba žalúdočných štiav a stúpa hladina cholesterolu, rastie aj výskyt stresového hormónu kortizolu.

Veríme, že aj vďaka týmto opatreniam, bude odber krvi pre vás aj pre nás obojstranne príjemná skúsenosť.

 

Autor článku: MUDr. Magdaléna Majerčíková